sobota 9. května 2015

ADOPTUJTE SVÉHO FARMÁŘE!


"Nejsme ničím výjimeční, nejsme objeviteli světa ani průkopníky nového směru. 
Jen se vracíme ke kořenům, vyrábíme poctivě, vaříme pomalu a žijeme s radostí a naplno." 

Nejen tyhle dvě věty z knihy Příběh opravdové vášně od Blanky Milfaitové mi mluví naprosto z duše. 
Nic lepšího se k dnešním uspěchanému světu ani napsat nedá! 

Všichni se za něčím ženeme, propagujeme, patentujeme, řídíme se nesmyslnými směrnicemi EU.
A často si o sobě mnoho z nás myslí, že jsou pupkem světa. 

Návrat ke kořenům.
K přírodě.
To je to pravé a opravdové.
Nic jiného nám vlastně ani nezbývá. :-) 

Jak už jsem psala TADY v článku o knihách a reklamě, 
přepsala jsem pro Vás úryvek z knihy Blanky Milfaiové. 
S naprostou většinou jejích názorů se ztotožňuji. A s tímto textem na maximum.
Je to vlastně i svým způsobem návod, jak obstát ve světě i před sebou samými. "ADOPTUJTE SI SVÉHO FARMÁŘE
... Velcí hráči na trhu mají představu, že si mohou koupit každého. Jejich svět má mantinely z korun, tun a hodin. Oni mají představu, že si my, drobní farmáři a prvovýrobci, sedneme na zadek jen proto, že nám nabídnou 'foch v hypermarketu'! Ano, některé to občas zlákalo. I v budoucnosti se někdo chytí, ale i on spláče nad výdělkem. Prodejní kolosy ho vycucnou a zahodí přesně podle návodu ' po upotřebení zničte'. Copak je to tak těžké pochopit? Opravdovou špičku v oboru v regálech supermarketu nenajdete. 

... Jsme zemí zaplevelenou obchodními řetězci otevřenými od nevidím do nevidím, kde za pár kaček otročí české prodavačky a kde si rodinka může udělat 'hezký pobyt' s hamburgerem, přitroublým americkým filmem a tričkem ve slevě. 

Kdyby to všechno bylo jinak, nepřemlouval by mě již několikátý obří řetězec hyper- a super- marketů, abych mu dodávala svoje marmošky do jeho krutě anonymních, matoucích a nesmyslných regálů hlídaných různými nechutnými ochrankami a vtíravými kamerovými šmíráky. Do systému cenových manipulací, lživých slev, hygienického marasmu a vydírání dodavatelů poplatkem za zaknihování produktu, zpětnými bonusy, druhými zpětnými bonusy, odměnami za realizovaný prodej a nekonečně dlouhou splatností faktur. Bože, já tam nechci chodit ani nakupovat, natož tam dodávat svoje zamilované marmelády! 

V loňském roce jsme byla s několika farmáři a manažery z MASky na exkurzi po rakouských farmách. A čučela s pusou dokořán. Všichni, kteří cokoliv v lokalitě vyrobí, ve vlastním regionu o prodají! A všichni, kdo v regionu bydlí a žijí, od těch farmářů nakupují. Dodávky mimo region, na velké trhy a do obchodů jsou ojedinělé a nesmyslné již jen proto, že v dalším regionu jsou zase jiní farmáři, a navíc to zbytečně navyšuje cenu! 

Kdyby se český farmář měl spolehnout je na prodej ve vlastním regionu, to znamená svým sousedům, umřel by hlady. A proto, pokud chceme změnu k lepšímu, k lepší potravině, k pěknému vztahu mezi výrobcem a zákazníkem, k lepšímu životu v regionu, musíme podporovat místní výrobce a pěstitele. Musíme si své farmáře hýčkat stejně tak, jako si oni hýčkají své produkty a váží si každého klienta, který jejich "prodej ze dvora", stánek na trhu či soukromou prodejničku navštíví. 

Protože, a to mi můžete věřit, pokud budou muset čeští prvovýrobci a farmáři bojovat jen s nesmyslnými pravidly z dílny EU, agresivními obchodními řetězci, zakomplexovanými úřednicemi mnoha dozorových orgánů, nomenklaturními kádry úřadů, tisíci stránkami předpisů, nařízení a doporučení, pak to snad ještě zvládnou, i když s brekem. 
Pokud však budou muset bojovat i za změnu stravovací mentality, za vyšší gastrokulturu a stále dokola vysvětlovat, že ověřené domácí je nejlepší, pak prohrají. 
Opravuji - prohrajeme. 
Všichni prohrajeme. 
My přestaneme vyrábět a vy budete nakupovat v hypermarketech. 
Proto apeluji - POMOZTE!
Místo adopce na dálku si adoptujte blízkého farmáře!
To budete koukat, jak se vám uleví!" 

Co dodat?
Nevím, nemám slov.
Všechno za mě už napsala Blanka. 
Zamýšlejte se nad tím, co kupujete.
Peníze jsou jako volební lístek, jak krásně napsala Nataša Foltánová v jednom z čísel mého nejoblíbenějšího Pravého domácího časopisu. Článek k přečtení ZDE

Žádné komentáře:

Okomentovat