pondělí 3. srpna 2015

2x 101 knih, aneb jak vybrat kvalitní knihu pro dítě

2x101 knih pro děti a mládež
Tak přesně takto se jmenuje kniha od Pavla Mandyse a kolektivu mnoha dalších autorů,
 na jejímž přebalu je obrázek z Čechova Dobrodružství Pepíka Střechy (tu knihu zbožňuju!!!). 
Najdete v ní soubor všech nejlepších knih pro děti i starší mládež, 
kterou bychom rozhodně neměli vynechat a dětem (s dětmi či bez dětí) přečíst! :-) 
TADY mrkněte na video se samotným autorem a jeho komentářem ke knize. 

Já mohu jen zatleskat. Kniha je skvělá a pokud váháte, zda vybíráte správné a kvalitní knihy pro svou ratolest, neváhejte a nahlédněte. 

Chválím hlavně dvojí záložku v knize (to vážně cením!), ale zároveň se trošku pozastavuji nad tím, proč některé (pro mě) dost významné knihy chybí. Ačkoliv zde naleznete Tolkienova Pána prstenů či sérii o upírech Stmívání atd., marně tu budete hledat například slavného Harryho Pottera či sérii o dračím jezdci Eragonovi. Chápu, že do titulu 2x101 knih nelze vměstnat vše, ale zrovna tyto dvě série považuji za naprosto rovnocenné nebo ještě lepší, než třeba takové Stmívání. 
Je ale fakt, že tyto knihy jsou prostě notoricky známé a tak je třeba, aby uvolnily místo těm méně známým, přesto stejně kvalitním. 

Nejstarší knihou v tomto výběru jsou pohádky od romantika Wilhelma Hauffa z roku 1825 a naproti tomu nejmladší jsou Lichožrouti Pavla Šruta z roku 2008. Ty nejnovější knihy tu nehledejte, protože kvalitu knih prý nejlépe prověří jen čas. S tím musím souhlasit, přesto je mnoho nových knih, které si zaslouží pozornost už nyní. Žádné komentáře:

Okomentovat