neděle 13. srpna 2017

Rok

Je to právě jeden rok, co nám do náruče vklouzla naše malá Divoženka.

Říkala jsem si, že se nebudu dojímat, ale to nelze. Vzpomínám, jak se narodila v poklidu, přítmí a v kleče a na rozdíl od svého brášky na nás pěkně hlasitě zařvala - prostě pravá lvice. Celý den na porod myslím a chci všem ženám říci, jak úchvatný to může být zážitek, když nebudou dávat všanc své tělo a zrození svých dětí. Přeji si, abychom bojovaly za přirozené porody a nebály se. Porod je jeden z nejzásadnějších momentů, je to iniciace, zasvěcení, pro mě doslova prubířský kámen. Porod Vás prověří do morku kostí a proto - nenechte si tenhle rituál nikým a ničím ukrást, prosím. Chtějme rodit  krásně a s úctou, za tohle prostě stojí bojovat. 
Krásný porod je dar na celý život!

A prosím, nepište mi k tomuto zamyšlení, že někdy nelze jinak.. 
Já to samozřejmě vím. 

Jen si přeji, aby ženy byly informované a nevcházely do porodnic s pocitem, že nemohou nic ovlivnit a veškerou zodpovědnost předaly někomu cizímu. Začíná to už v těhotenství, kdy si ženy myslí, že vše co řekne lékař je svaté a ony nesmí namítnout nic, když je jim něco nepříjemné nebo mají pocit, že takto to nechtějí. Spousta žen si díky neinformovanosti nechá do porodu i těhotenství zasahovat, jsou jim podávány léky, ony neví proč, jaké mají vedlejší účinky a jaká jsou jejich negativa, jsou nucené rodit v poloze, která jim není příjemná, dítě je jim po porodu odnášeno, skáčou jim po břiše, rodí v plné palbě světel a bez soukromí a takhle bych mohla pokračovat dál a dál. To všechno se může odrazit i na kojení a celkové poporodní adaptaci. Jen si přeji, aby ženy slepě nedůvěřovaly a aktivně se zajímaly, to je celé, co tímto (na mě) neobvyklým vhledem do nitra chci říci. Ne vyvolávat diskuze, ale popostrčit ty, co váhají, že se není třeba bát otevřít mysl i ústa.  :-)

A teď už dost filosofování, jde se k materiálu.:-)
Oslava byla ryze maličká, nepotrpíme si na velké vystylované akce.
Jsme prostě jen spolu, dáme si něco dobrého a to nám stačí. 

Dortík jsem pekla jako základ z piškotového těsta s kakaem, žloutkový krém a navrch lehce oslazené mascarpone s citronem. 
Lotka má svůj dortík z melounu a zahradního ovoce, které nade vše miluje. 
Jako dárky Sensory Block (velký úspěch!) a krájecí ovoce od Woody taktéž(suchý zip je nade vše). 

A samozřejmě červený karkulkovský kočárek. To je nezbytnost každé malé slečinky. Překrásný dárek i s přáním od Saši. Děkujeme ♥ 

Sobě jsem jako dárek nadělila silikonové korálky.

Ačkoliv umělou hmotu zrovna nepreferuji. Ačkoliv jsem se domnívala, že tohle bych nikdy nenosila.. Už mě prostě omrzelo mít stokrát za den během kojení čísi prstíky v nose, očích, vyškubané vlasy, okousané celé tělo... no, znáte to. Navlékla jsem si podle svého tyhle silikonové korálky a musím říci, že to fakt funguje a hlavně - malý hlodavec konečně okusuje i něco jiného, než mě. A na krku to nevypadá vůbec zle. Heureka!

Motýlek je kousátko na připnutí na nosítko. 


17 komentářů:

 1. Kočičce - divožence přeji jen to nej nej, M. ♥

  OdpovědětVymazat
 2. Verunko, nestačím se divit, že už...
  Všechno NEJkrásnější! :)

  OdpovědětVymazat
 3. Lotce přeji jen to nej, nej, nej do života ♥

  OdpovědětVymazat
 4. Ad část 1: Howgh! Ad část 2: Přeji malé princezně, Ať je šťastná a svá a vzkazuji, že jí moc závidím tepláko-sukni!

  OdpovědětVymazat
 5. Vsechno nejlepsi a zdravicko prejeme male Slecne!

  OdpovědětVymazat
 6. Vsechno nejlepsi! Dortik je nadherny, hracky skvele vybrane. A myslenky, ktere jsou potreba, snad se pristup trochu zmeni, alespon nez ty nase holky budou chtit byt maminkami ;)

  OdpovědětVymazat
 7. Zase jako vždy moc hezky napsáno :) Já jsem minulý rok hodně sledovala Vaše přípravy na malou, na konci srpna se mi taky narodila holčička. Máme dost podobný vkus, taky mám pro ni už koupené sensory blocks (akorát nám se ten písek hrozně lepí na stěny, tak je reklamujeme...). Dávali jste i nějaké knížky? Ne, že by u Vás byla nouze o knižní inspiraci, mě spíš nenapadá, co dát vyloženě malé, když má snad všechny existujicí leporela po starším synovi. Tak jestli třeba nemáte tip na nějaké nové holčičí... A malé hlavně zdraví...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkujeme moc a hlavně hodně zdraví i k Vám! ;-) Taky se nám písek hoodně lepí na boky, nejde vůbec sklepat. A jeden trojúhleníček má dokonce uvnitř praklinku, ale není nijak ostrá nebo otevřená. Ale asi budu muset reklamovat. :-( Z knížek - u nás frčí v první řadě Horáček. Taková trochu více holčičí leporelo od něj je třeba Flutter by, butterfly nebo jsem pořídila ještě Hello, little bird. Pěkná je i Run mouse, run. Miluje je všechny :-) Papírové knížky miluje taky, ale velmi ráda trhá.

   Vymazat
  2. Moc děkuji za inspiraci na knížky, tyhle ještě nemáme a zrovna mám otevřenou objednávku, tak je tam přihodím. Je opravdu škoda, že Horáček nevychází i v česku, sice s angličtinou problém nemám, ale aspoň bych si ty knížky mohla někde prohlédnout. I když, jak to doporučujete Vy, tak budou skvělé, já Vás v knížkách hodně kopíruju a zatím u syna spokojenost :) S papírovými knížkami to máme dost podobné :) Omlouvám se za chybějící podpis v minulém příspěvku. Dana

   Vymazat
  3. Veru, moc se omlouvam, ale neda mi to.
   Dani, je tu pojizdne knihkupectvi https://www.facebook.com/dlouhapuncocha/ a Horacka maji

   Vymazat
  4. Není vůbec proč se omlouvat! ;-) Dlouhá punčocha je tu vítána!! ♥

   Vymazat
 8. I ja preji vse nej k narozeninam. Nejak rychle to uteklo.

  OdpovědětVymazat
 9. Jé, to jsou krásné dárky. U nás se oslavy nesou také v klidném duchu. Trochu mě tím nakazil manžel a třeba loni jsme první narozeniny naší dcerky oslavili výletem a bábovkou:-). Letos to vidíme podobně, jen to jídlo změníme.

  OdpovědětVymazat
 10. Krasný příběh, krásné filozofování... Mnoho radosti a zvídavosti Lotce do dalšího roku přeju:-) A nám všem ženám krásné porodní příběhy, které si prožijeme. D.

  OdpovědětVymazat
 11. Prosímvás Večernice a kde jste rodila? Chystám se na třeťáka :).. a člověk se musel dvakrát prokousat tím co tak úplně nechtěl (ale zlepšuje se to, tímhle tempem možná u pátého to bude ten "fajn" porod;)). Ale stejně bych raděju už tentokrát ráda ..tak jak píšete. Děkuji. Jana.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jani, rodila jsem v Jičíně s vlastní porodní asistentkou. :-) Všechno jde, když se chce, i když uznávám, že boj je to někdy dost náročný.

   Vymazat
  2. Tak to mám z ruky. Díky. O vlastní porodní asistence jako možnosti jsem už někde četla (nedávno, bohužel...). Jj jde, souhlas, řekla bych v čemkoliv. Jen když se ví co se chce a to se kolikrát ví až když nastane to, co se nechce ;))

   Vymazat