pondělí 12. února 2018

Ekologie v domácnosti

Mnoho z Vás i mnoho mých přítelkyň se mě často dotazuje na ekologické produkty do domácnosti.
Úklidových prostředků, pracích i čistících je taková obrovská škála na trhu, že je dost těžké si vybrat.
Ráda bych Vám předala své dosavadní zkušenosti a postřehy.
Když svým kamarádkám říkám, které produkty jsou netoxické a které se mi osvědčily a naopak, často se setkávám s odpověďmi typu - ale to je šílené, kdo se v tom má vyznat, kde je vlastně pravda, já z toho mám hlavu jako balón, mě už to nebaví, nevyznám se v tom, jsem otrávená..To mě velmi mrzí, ačkoliv to samozřejmě chápu. Člověk se v počátku shánění informací vždycky cítí totálně přehlcený.
Nikdy nezapomenu, jak jsem sama kdysi začínala studovat látkové plenky pro děti. Psala jsem si poznámky a měla pocit, že je to tak strašně složité, že by na to měli zavést samostatný semestr na vysoké škole. :-)) A vida, dneska se sama sobě směji, jak primitivní to nakonec je.
Jde jen o to si to zažít, osahat a vědět, co doma chci a nechci.

Mnoho značek a produktů se dneska označuje za ekologické.
To si na sebe ale může napsat prakticky kde kdo.
Ropa je koneckonců taky přírodní produkt. :-)
Můj čistě osobní postřeh je, že čím více produkt na obalu křičí, jsem zelený a eko a bio a kdovícosi,
 tím spíše to bude jen chemický šmejd zabalený v lákavém obalu!
Skutečně netoxických je jen hrstka produktů.
Zapomeňte na Frosch, Feel eco nebo Euronu. 
Nic z toho skutečně ekologické a netoxické ve skutečnosti není!!! 
 V následujích řádcích a fotografiích můžete se mnou projít mou domácnost a produkty, které se mi osvědčily.
 Tak pojďme na to!Začněme třeba v kuchyni. Můj vyvolený mycí prostředek na nádobí je tento Ecover Zero.
Skutečně myje a funguje, nestojí svět, netráví ryby a neslézá po něm kůže (mě).
Vyzkoušela jsme na nádobí i další netoxický gel a to od Sonettu, ale u něj se mi mnoho produktů bohužel neosvědčilo a tak zůstávám věrná Ecoveru Zero. Nekupuji "ochucené", byť eko prostředky na mytí nádobí, nikdy jsme moc nechápala, proč mi má jako nádobí vonět, natož třeba po grapefruitu..  Umělé parfémy prostě nebrat.

 

Do myčky nádobí jsem vyzkoušela také kde co. Nakonec jsem se ustálila také na Ecover tabletách, i když ani u těch nemohu s klidným srdcem prohlásit, že funguje 100%. Ale tak na 90% ano. Vyzkoušela jsem i Sonett tablety (katastrofa), kombinaci perkarbonátu a kyseliny citronové (nevyzpytatelné, obvykle spíš špatné) a mnoho dalšího. Jako kompromisní a s hodně přimhouřenýma očima, kupuji párkrát do roka tablety DM nature. Umyjí celkem spolehlivě, ale co do složení je to opravdu kompromis.Na mytí dřezu, umyvadel a dalších podobných ploch používám tento Sonett čistič koupelen. Ten se mi z výrobků Sonettu zatím osvědčil nejlépe. Nedaří se mi s ním umýt jen vana, na kterou používám písek od Ecoveru. U něj si ale netroufám tvrdit nic o netoxicitě..


Toaletu čistím i od skutečně velkého vodního kamene a marastu tímto stylem. Varnou konvici naplním vodou a nasypu do ní kyselinu citronovou. Nechám dojít k varu, čímž odkamenuji konvici a vývarem následně zaliji záchodovou mísu. Nechám co nejdelší dobu stát a pak vydrbu štětkou. Funguje to přímo zázračně.Často doporučovaný home made čistič ze sody a octa nemohu z hlediska hygieny zrovna doporučit. Nečistí to, za to to krásně a efektně zabublá a vytvoří CO2, které ovšem zase dobře zafunguje na přicpaný odpad - oxid uhličitý vzniklý při této reakci totiž posune bordel v potrubí. Čistící efekt ale skutečně nemá žádný.
Plynule jsme přešli do koupelny a tak se vrhneme i na velké téma - praní.
Na ekologické praní by člověk skutečně potřeboval výše zmiňovanou vysokou školu. Tady se budete muset uchýlit chtě nechtě k exerimentům a mírnějšímu studiu.
Pozoruji, že velká móda domácího slizu už pomalu přechází, protože, ruku na srdce, mě to nikdy nefungovalo. Sliz nikdy neměl požadovanou konzistenci, oblečení zatuchle smrdělo, já to prostě neuměla. A dokázalo to na pěkně dlouhou dobu odradit. Do módy přichází domácí prášek, jehož základem je nastrouhané mýdlo, poté soda a nakonec perkarbonát s aktivátorem TAEd. Nelekejte se chemických názvů, ale až si tyhle pomocníčky pořídíte, určitě je dětem nedávejte pod moc.
Mě osobně se tento prášek celkem osvědčil na běžné bavlněné prádlo. Podle toho, zda je světlé nebo tmavé, přidáváte a ubíráte na množství perkarbonátu. Pozor! Nesmíte tento prací prášek nebo gel nikdy používat na funkční nebo syntetické materiály! Mýdlo vlákna ucpe a to pak způsobí, že Vám bude páchnout oblečení zatuchlinou. Stejně tak na vlněné prádlo patří speciální prací prostředek (používám růžový ecover). A nakonec plenky - ani ty neperte v mýdlovém prostředku. Používám na ně buď tekutý ecover nebo yellow and blue gel z mýdlových ořechů. Pokud jde o tekutý ecover Zero, jedná se také o kompromisní výrobek, netoxický je pouze Ecover zero sypký prášek, ale ten se trochu hůře shání, na rozdíl od toho tekutého, který seženete i v DMku.
No vidíte, že to nebylo tak hrozné, ne? Stačí si osvojit několik základních dovedností a půjde to samo, nebojte. :-)

Málem bych zapomněla na okna. Tak ty přátelé já myji jednoduchým stylem - napustím horkou vodu do kbelíku s troškou ecover zero prostředku na mytí nádobí, přisypu trošku kukuřičného škrobu. Hadříkem omyji okna, stáhnu obyčejnou nebo elektronickou stěrkou Kärcher (to je fakt dobrá věc!) a těch několik kapiček vody, které zůstanou po okraji okna setřu leštícím hadříkem (KLIK). Mimochodem, tímhle hadříkem leštím všechna skla a zrcadla v domácnosti. Stačí jeden cíp namočit, s ním sklo očistit a suchou částí doleštit. Žádná smrdutá Okena, žádný alkohol a jiné páchnoucí srandičky do vzduchu skutečně nerozptyluji.

Podlahy myji obdobným způsobem - tj. horká voda, kápnu ecover zero na nádobí a nakapu třeba 30 kapek éterického oleje. Na úklid moc ráda používám sladký pomeranč a litseu cubebu.K ekologii v domácnosti podle mě patří i recyklace (hodně mě potěšila výstava instalovaná v dětské knihovně na toto téma), kompostování (to ještě není úplně běžné) a také ekologie osobní - například látkové vložky, menstruační kalíšek, látkové plenky pro děti, látkové ubrousky na omývání zadečků, stejně jako pratelné odličovací tamponky nebo pratelné hadříky na omývání kuchyňské desky atd. Aktuálně bych ráda vyzkoušela lufu jako houbičku na nádobí (podělte se o zkušenosti, pokud máte!) a také mě zajímá využití mořské houby třeba pro péči o obličej. Popravdě, na jednu stranu je mořská houba zajímavá varianta, ale na druhou stranu, je vhodné těžit z moře mořské houby a potom si vlastně tím mrtvým živočichem omývat obličej? Ta představa mi není vůbec příjemná, takže asi zůstanu u lufy, která se dá údajně i vypěstovat na zahrádce..
Pokud se neobejdete bez papírových plen, která já osobně vnímám jako velký současný problém, zkuste se zaměřit na výběr plen, které jsou skutečně kompostovatelné. A nyní Vás opět nabádám, ať nevěříte každému nápisu na obal "nature", protože opravdu a 100% biodegradabilní a nezávadné nejsou žádné. Jedná se vždycky o větší kompromis, kdy je plenka se schopna rozložit třeba z 80%.  Já jsme si oblíbila Moltex. Vyzkoušela jsem i Naty (nejsou špatné, ale není to můj šálek kávy), stejně jako Mumínkovské plenky, Mon peri (české plenky, ale bohužel ne uplně recyklovatelné), DM Nature (dobré, ale nejsou zdaleka tak ekologické, jak se tváří, myslím, že jsou biodegradabilní jen z 50% a možná ani to ne).. Pokud Vás téma papírových eko plen zajímá, klikněte SEM.

Samozřejmostí pro mne jsou i látkové sáčky na ovoce či pečivo, které ale zrovna moc často nevyužívám, protože si pečivo peču svoje a zeleninu buď vypěstujeme nebo kupujeme přes svět bedýnek. A pochopitelně nesmím zapomenout ani na látkové nákupní tašky. To už je dnes snad také ve většině domácností samozřejmost (doufám). Také si šiju svoje látkové "ubrousky" na utírán linky nebo rukou. Šiju si je ze starších čtvercových plenek, na jednu stranu dám vždy nějaké pěkné plátno. Pokud Vám vadí flekatost a zapranost plenek, můžete klidně staré pleny obarvit třeba na tmavě modro.


A jak už všichni dávno ví, ruce a jiné potřebné části těla si myjeme mnou uvařeným domácím mýdlem.
A to bude asi vše. Pokud se Vám zdá, že jsem na nějaký prostředek nebo součást domácnosti zapomněla, ozvěte se, ale třeba s takovými modrými gelíky do záchodu nebo nějakými voňavými sprejíky na mě vážně nechoďte. :-)

Nejen na téma ekologie mohu vřele doporučit následující tituly.
Domácnost bez odpadu mám od léta, ale teprve nyní jsem se pořádně začetla a moc se mi líbí!
Mimo jiné i proto, že existují ještě větší cvoci, než jsem já. Autorka si totiž svého času vyráběla dokonce i vlastní ruční papír!
A pro děti třeba následující tituly, obzvláště 50 nápadů pro děti, jak přispět k záchraně planety považuji za úžasnou knihu, která vyšla už v devadesátých letech. Smutné je, že je stále aktuální.


Možná bych na závěr zmínila jednu, pro mě docela důležitou věc. V posledních letech pozoruji nárůst zájmu o pravé voskové svíčky. Je to samozřejmě lepší, než parafínové svíčky, které čadí a smrdí, o jejich vlivu na zdraví nemluvě. Rozhodně je vosková svíčka ekologičtější varianta, než svíčka z palmového vosku, ale - mnoho lidí netuší, jaký je stav a situace ohledně včelího vosku u opravdových včelařů. Včelaři mají doslova a do písmene nedostatek včelího vosku, který byl v dřívějších letech nešetrným způsobem třebas znehodnocován, popřípadě je samozřejmě za lepší peníze prodáván právě na dekorace a další věci. A zoufale se ho nedostává tam, kde je ho skutečně nejvíce potřeba. Protože, ruku na srdce, včely jsou opravdu hodně pilné, ale když jim budeme pálit i ten včelí vosk, který včelaři potřebují na výrobu mezistěn, tak planetě ani ekologii skutečně nepomáháme. Já vím, že je to krásné a stylové a že to nádherně voní. Sama mám doma několik produktů z včelího vosku, ale jsou už staršího data a z úcty ke včelařskému řemeslu si je nedovolím spálit. Nechávám si je pro krásu a vůni a další už určitě pořizovat nebudu.
Tak a teď už skutečně končím.
A gratuluji všem, kteří dočetli až sem. :-)

33 komentářů:

 1. Zdravím Veroniko, zajímal by mě tvůj názor na českou značku Missiva, znáš-li ji. Já ji používám už 20 let, v té době moc eko v běžné síti nebylo. Vždy se tvářili jako velcí srdcaři a ekologové, nějakou dobu jsem byla i součástí obchodní sítě, ale já na tuto práci moc nejsem, takže tato kariéra neměla dlouhého trvání. Dodnes používám prostředek na nádobí, tekuté mýdlo a univerzální čistící - dezinfekční přípravek a výjmečně čistič skel a zrcadel (ale to spíš beru jen vodou a "švédskou" útěrkou. Prací program mi moc nevyhovoval, nějakou dobu jsem pak používala běžné a nyní asi pět let používám zmiňovaný prací gel-sliz. Nepřijde mi, že by prádlo bylo zatuchlé, spíš mám problém s bílou, která má do bílé opravdu daleko. Na skvrny a viditelnou špínu ale před praním ještě používám žlučové mýdlo. Bílá se zhoršila ještě, když jsem začala před rokem používat sušičku. Občas použiji gel z mýdlových ořechů- spíš na soft, ale jinak na vše včetně plínek a syntetiky ten vyráběný gel... Na nádobí střídám stejné tablety jako ty, ale spíš ty dm. Na čištění pračky a myčky ocet. Na záchod jsem vystřídala ecover, yellow and blue, teď mám ten frosch (tak to se zamyslím ;-) Chtěla bych zkusit ten horký ocet. Na otírání linky používám perlan, který používám opakovaně, projedu ho mikrovlnkou na dezinfekci a pak vyperu, ten používám i místo vlhčených ubrousků. Jedinou chemii občas použiji cif písek, když něco v kuchyni nebo jinde nemohu vydrhnout, ale to bych chtěla nahradit. Voskové svíčky si vyrábím na adventní svícen, během roku moc nepálím. Igelitky si občas beru, abych měla co dát do koše na odpadky nebo na přenášení plastů do tříděného, ale látkové tašky používám také. Jak nahrazuješ tyto přenosy odpadků? Když už mám mikrotenové, tak je schovám na další použití. Ještě dotaz mimo téma. Kváskový chleba - všude se píše, jak se nechá vystydnout, ale lze ho jíst i teplý? Vadí to něčemu? díky Petra

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nebyla jsem tázána, ale snad nevadí, když přidám svůj názor.¨
   Ve slizu jsem prala skoro 10 let a byla jsem spokojená, na plenky neznám nic lepšího. Až cca poslední rok jedu v kupovaných gelech, protože nemám čas nebo energii vyrábět sliz. Osvědčilo se mi k němu přidávat perkarbonát sodný (a při praní na 40 °C ještě TAED aktivátor) a bílá vydržela stále bílá - ne jako u prášku s optickými zjasňovači a spol., ale vypadala velmi slušně.
   Kváskový chleba občas jíme teplý (spíše vlažný) a všechny tři děti i já jsme stále bez újmy naživu :-D Takže bych se toho vůbec nebála.

   Vymazat
  2. Peti, u chleba jde o to, že když se zakrojí opravdu ještě hodně teplý, či spíše horký, může se Vám zdrcnout. Chleba teplý krájím zhruba ve chvýli, kdy na něm už v pohodě udržím ruku, dřív ne.. A popravdě, teplý je nejlepší! ♥ :-)
   Missivu jsem nikdy nezkoušela, ale co tak pátrám po složení na googlu, tak za mě nic moc.. jsou v tom PEGy, parfémy, methyl fujtajbly atd atd, prostě nee, nebrat.
   A vidíte, úplně jsme zapomněla do článku napsat čistění pračky a myčky octem, to jsem považovala tak nějak za běžné a nenapadlo mě to sem napsat, děkuju za připomenutí.
   Pytle na odpadky biodegradabitlní koupíte třeba i v DM.

   Vymazat
  3. H: děkuji za radu s perkarbonatem. Kolik bych ho tam mela dat na jednu dávkuje? Mám už ho doma.díky. P.
   V: dekuji za rady. no ta Messina me stve, ale alespoň jsem ušetřila obaly. Teď mam koupené 3 lahvičky a ty jsou tak na rok. Nemáš prosim nějaký odkaz na přehled co je špatne v tom složení, nějakou tabulku? V jídle se v chemii zorientuji, ale v drogerii a kosmetice je to pro mě vyšší dívčí. Díky. P.

   Vymazat
 2. Děkuji za tento článek. Opravdu moc. Mám vždycky velkou radost, když se dočtu, že se někdo další také zajímá o toto téma. Jen takový dotaz - nejsi náhodou na fb také ve skupině svět non toxic? Zpočátku se možná zdá přechod na netoxickou a ekologickou domácnost složitý, ale pak člověk zjistí, že spousta přípravků je naprosto zbytečných a člověk si vystačí s málem. Já ještě nemám vše úplně zmáknuté, ale jsem v procesu. Teď zrovna řeším myčku, zkouším perkarbonát a jako oplach (leštidlo) roztok kyseliny citronové. Zatím tedy nejsem moc úspěšná, sklenice mají povlak, ale nevzdávám to :-) Na úklid koupelny a mytí oken si nemůžu vynachválit obyčejný ocet, sice mi vadí ten smrádek, ale rychle se to vyvětrá. V článku mi chybí snad jen hydroxid sodný na čištění odpadů , ty různé gely na odpady jsou příšernost. Co se týká recyklace, se vším souhlasím, apel na látkové pleny je opravdu potřeba. Bohužel, podle svého okolí usuzuji, že to ještě stále není ani 50:50 (látkové pleny:jednoráz). Achjo, přitom to opravdu není žádná věda, je to i nesrovnatelně lepší pro miminko. O čem jsem přemýšlela v souvislosti s odpadky - pokud vyhodím "eko" plenu (nebo cokoli kompostovatelného) do klasického pytle na odpadky, tak je to skoro jedno, protože se to stejně nerozloží minimálně 30 let, což je myslím doba rozložení igelitu. A ještě jedna věc by mě zajímala, jestli o tom někdo přemýšlí - v jednorázových plenách musí zůstávat "uloženo" poměrně velké množství vody. Nevím, kolik litrů to může být za plenkovací období jednoho dítěte, ale při současné spotřebě jednorázových plen to bude asi pekelné číslo. Což je další bod pro látkové pleny (pro pochybovače o ekologičnosti látkových plen): ano, sice se spotřebuje voda, ale ta se vrací přes čistírnu odpadních vod zpět a při použití eko prostředku na praní nejde o zátěž pro životní prostředí.

  OdpovědětVymazat
 3. My máme kvalitní parní čistič od Kärcheru a vyčistí celou domácnost bez jakýchkoliv přípravků. Hana

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ten čistič som si nedávno požičala a som nadšená! Okná, podlahy a kachličky to vyčistilo úplne super.

   Vymazat
 4. Veru, díky za článek.
  Vlastně jsme na tom tak nějak stejně, jen já jsem asi větší minimalista. Okna a zem umývám jen vřelou vodou (okna doleštím starou utěrkou a jsou jak nový :-), na praní se mi nejvíc osvědčil Feel eco, ten jediný vypere fakt všechno a na koupelnu, záchod i dřez používám jen převařený ocet a vydrhne mi prostě vše. Super věc je i parní čistič od Kärcheru, tím jednou za čas beru všechny spáry a usazeniny.
  Takže já kupuju jen tablety do myčky, prací gel a doma mám asi 50 l octu, který jsme dostali od kamarádů na svatbě :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nad tím parním Ka¨rcherem jsem uvažovala, když jsme kdysi kupovali ten čistič na okna a nakonec jsem z toho ustoupila, ptž jsem se nedočetla moc pěkné recenze, ale spíše v tom smyslu, že je to jen další krám do domácnosti, co překáží a není nezbytný.. Což ve své podstatě je i ta elektro stěrka, že.. Je fakt, že ty spáry a ruční práce - no, nic moc :-D

   Vymazat
  2. No, krám to je, to máš pravdu :-) Ale místo na něj je, vytáhnu ho jednou do měsíce a vyčistím s tím fakt všechny spáry v domě, pořádně setřu podlahu a nic jinýho mi takto neposlouží. Máme v chodbě a koupelně bílou dlažbu a tam ty zašlý spáry jsou prostě hodně vidět..Takže za mě dobrá věc na koupelny, někdo by to možná ocenil i na umývání země, na to jsem líná, já to večer vždy setřu vodou po Ádině koupání obyč mopem, frčím v rychloúklidu :-)

   Vymazat
  3. Podlahy to čistí úplne krásne. Bála som sa, že to bude nechávať mokré stopy, ale vôbec. Teraz upratujeme byt pred nasťahovaním a je to veľká pomoc. Ako som písala vyššie, okná to krásne vyčistilo aj kachličky. Pre mňa to je veľká pomoc. Inak ďakujem za super blog. V eko veciach mám veľké rezervy a toto je veľká inšpirácia.

   Vymazat
 5. Veroniko, moc děkuji za článek, toto téma mi káplo do noty.. :) V kuchyni používám stejné přípravky, pračku ještě řeším a zjišťuji, co mi bude vyhovovat nejvíce. Kosmetiky se postupně zbavuji. Na mytí používám také domácí mýdlo. Na vlasy mám marocký jíl, místo kondicionéru jablečný ocet na opláchnutí. Dekorativní kosmetiku teď na mateřské nepoužívám vůbec. Ale občas vyrazím do společnosti a mám chuť si namalovat alespoň řasy. Poradila bys /nebo někdo jiný/ nějakou řasenku, případně tužku na oči, která by byla pro tělo friendly? :)
  Díky a zdravím! Markéta

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já už roky používám Alverde dekorativní kosmetiku, je to velký kompromis, ale není to úplná hrůza většinou co do složení.. Jsem extrémně přecitlivělá, po všem mi slézá kůže a tohle je zatím ok.. Z těch luxusnějších opravdu kvalitní dekorativních kosmetik se doporučuje třeba Lily lolo nebo Dizao. Ta investice už je vyšší, ale prý jsou také dobré.

   Vymazat
  2. Skúste sa kuknúť na túto maskaru, je celkom fajn. https://babickinazahrada.sk/dekorativna-kozmetika/maskara-pre-objem-zao-5104.html
   Majú aj ceruzku na oči, ale s tou nemám skúsenosti. Make up aj rozjasňovač sú super, rúž na pery neodporúčam.

   Vymazat
 6. Díky za tento článek. Ve slizu peru od doby, co mám děti. Konzistence sice občas není úplně povedená, ale pere mi jinak dobře, jen ta bílá úplně bílá není. Okna mě mamka naučila dělat švédskou utěrkou a teplou vodou. Nikdy jsme žádný prostředek nepoužívali. Utěrek mám víc, jednou umývám, druhou suchou pak setřu. Stejně tak zrcadla. Postupně obměňuji i kosmetiku na NT. Rezervy mám v mytí nádobí a čištění koupelny, to musím postupně obměnit. Tvoje shrnutí mi přijde bezva jasné, protože v informacích z NT skupinky se občas ztrácím. Chemii jsem ty 2 roky na základce zvládla díky nadanější kamarádce a teď mi znalosti chybí:-(

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jé, to jsme ráda, že ten článek bude opravdu někomu k užitku. :-)
   Jsem taky moc ráda, že tu čtu, že nikdo z Vás nemyje okna Okenou a spol, protože já se snažím přesvědčovat třeba mamku a ta se jí drží zuby nehty, tak jsem se bála, že je to standardní jev v českých domácnostech! :-D

   Vymazat
  2. Tak já se přiznám, že Okenou meju :). Vyzkoušela jsem více kupovaných přípravků (snad všechny z Lídlu a DM, a zaměřila se na ty eko na obale) a pokorně se vrátila k okeně. Kde bych řekla, že hlavní složky jsou látky, které vyprchají. A pít to nebudu.. Ale přiznám, nejsem chemik. Horší, než neeko složení (a to téměř na jakémkoliv přípravku) mi subjektivně příjde plastový obal a zrovna ten kromě horké vody je u všech. A čím menší balení, příp. "kvalitnější", plast, tím hůř. Přestože se třídí. Navíc cena eko bývá několikanásobně větší a to já zase radši koupím lepší potraviny, nebo každý rok vysadíme za každého člena domácnosti strom, keřík. Volně, vedle cesty. (hold rozpočet není nafukovací:)).
   A co se týká zkušeností praní v mýdle (sliz, strouhané mýdlo v prášcích), pereme vlastně stále, a odhadem tak 1:5 to jsou funkční materiály (spodní funkční prádlo, soft, i různé nepromoky apod.), denně se u nás různě "sportuje". Neřekla bych, že to ucpává funkčnost, ale používám pokaždé místo aviváže ocet (v poměru 1:2 - ocet:voda, příp. trochu více octa). Funkční věci se nerozpadají, nesmrdí a subjektivně bych řekla, že fungujou stále stejně. Ale ten ocet je podstatný. Ve svých slizových začátcích jsem nedávala tu octovou aviváž a měly s ním problém fleesové věci. Jediné co mi vadí u delšího používání slizu je ta "vůně" původního mýdla, dělám převážně z Jelena. A to i při přidání pár kapek různé silice. Nemáte někdo zkušenosti s jiným mýdlem?
   Monika

   Vymazat
  3. Ještě si neodpustím, že nejhorší mi příjde to množství odpadu a v podstatě nadbytek čehokoliv v domácnostech (když je to tak jednoduché a relativně levné cokoliv pořizovat). Od oblečení, přes hračky, chemii i jídlo. Ale třeba i činností. Např. oblečení: jak jsem někde četla, nejekologičtější oblečení je to co mám doma :)) co se týká mě a co se týká dětí - nemusí mít čtvery softshelky a 15 triček v každé velikosti. Např.;) A jídlo? Třeba taková zahrádka dost obalů a složení potravin vyřeší :). M.

   Vymazat
 7. Ekologii v domácnosti zatím neřeším. Maximum věcí čistím jen vodou. Chvilku už také máme parní vysavač. Takže hlavně neeko bude u nás praní a mytí nádobí v myčce. Občas si říkám, že bych měla koupit něco ekologického, ale pak při nákupu ve spěchu stejně sáhnu po tom osvědčeném.

  Mně spíš trápí množství odpadu, které vyprodukuje naše domácnost. Sice recyklujeme snad vše, co lze, ale i tak ta hromada plastů je pořád hromada plastů. A jako další problém vidím dopravu. Jsem teď závislá na autu a už se těším, až konečně budu moci využívat více mhd. Naštěstí tolik km zase sama v autě nenajezdím. Ale trochu pro klid duše přesto všechno není naše ekologická stopa či uhlíková zas tak hrozná, protože nelétáme letadlem.;-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ono je to těžké, každý tohle máme nějak jinak nastavené a každý máme jiné výchozí možnosti, pro mě na konci světa je auto naprosto nezbytné.. Všechno má prostě své výhody a nevyhýhody, ale přijde mi super, aby se každý uskromnil nebo prostě choval ekologicky podle svých možností a nejlepšího vědomí a svědomí. Proč třeba trávit ryby a životní prostředí chemikáliemi, když mohu použít něco šetrnějšího.
   A odpadky jsou teď moje velké téma, hodně nad tím přemýšlím, jak jsem psala, čtu Beu Johnson, ale popravdě, moc východisek nespatřuji. Bezobalovou prodejnu mám hodně daleko a navíc v ní nemají moc věcí, které já zrovna kupuji a musím se tam dopravovat speciálně autem.. no, máme všichni pořád nad čím přemýšlet :-)

   Vymazat
  2. Dobry den, narazila jsem na zajimavy obchod pytlici.cz, kde maji obili v papirovych velkych pytlich (premyslim o mlynku), lusteniny, koreni, caj, trtinovy cukr atd. To je takova vatianta bezobalu, resp.nakupovani s mensi produkci odpadu.. Ale jeste nemam ozkouseno na vlastni kuzi.

   Vymazat
  3. Jednou jsem videla dokument (bohuzel si nepamatuji nazev :-( ), kdy se jeden pan rozhodl, ze jeho rodina se bude rok snazit zit maximalne ekologicky. Chvilkama to skoro vypadalo na rozvod :-D. Zakazal manzelce kupovat cokoli v plastovem obalu, coz se ukazalo jako obrovsky problem, treba toaletni papir. Zbavil se auta, v pulce roku manzelce dokonce vyhazel vsechny plastove veci z kuchyne. No a na konci roku to spocital, o kolik se snizila jejich ekologicka stopa a tusim, ze skoro 70 procent ze snizeni bylo diky tomu, ze na dovolenou neleteli, ale jeli vlakem. Take ke konci se vratil k autu, ale pouzival nejaky olej a ne benzim/naftu. Coz tvrdil,ze je ekologictejsi. Nakonec take uznal, ze vyhazovat plastove veci, ktere uz meli doma byla blbost.

   Vymazat
 8. Teda Veroniko, to jste mi kapla do noty! diky zaclanek!!
  Chtela jsem Vam psat mail ohledne eko pripravdu a Vy se clankem vyrukujete-jste skvela :-) diky...
  Pouzivam parni cistic Karcher-super vec. Zvazuji jeste porizeni Karcher sterky na okna, abych usetrila nejen cas, ale i veskerou chemii.. muzete i prosim napsat, jake mate s cisticem Karcher na okna zkusenosti?
  A cim vytirate podlahu-mopem? ja pouzivam starou "technologii"koste a hadr a uz me to nebavi, mit stale ruce v te vode+chemii. dnesni svet je prehlcen vecmi, clovek se v nich tezko vyzna..
  zdravim a diky za radky ;-)
  HanaFra

  OdpovědětVymazat
 9. Děkuji za milý přehled. Já hodně používám ocet a dělám si tedy i domácí prášek do myčky. Ale je pravda, že máme starou myčku a tak jednou za pár cyklů použiju nějakou komerční tabletu. Vyzkoušela jsem i různé domácí prášky na praní a prací domácí gely, ale bohužel mi žádný nefungoval. Nemáme sice až tak tvrdou vodu, ale i přesto mi to prádlo po dětech prostě nevypralo. Jaký prosím, používáte poměr u výše zmiňovaných pracích prášků? Mám v plánu ušít si pytlíky na nákupy a také různé hadříky, ale bohužel se mi šicí stroj poroučel do věčných lovišť a nový si zatím nemůžeme dovolit. Věřím, že letos se nám podaří dodělat pozemek okolo domu a rozjet zahrádku, abychom byli více samostatní.
  Ještě jednou díky za článek.

  OdpovědětVymazat
 10. http://www.mishabeauty.org/2014/11/praci-prasek-na-bile-pradlo.html na pleny :) no a ja vlastne nevím, zkoušela jsem a asi dobré :)

  OdpovědětVymazat
 11. Dobrý večer, také děkuji za velmi hezký shrnující článek. Mám to hodně podobně. Vloni jsem udělala velkou čistku prostředků v koupelně (jak kosmetiku tak čistící prostředky) tak v kuchyni a teď si hodně hlídám, co si do bytu pustím. Téměř na jakékoliv uklízení používám ocet, případně ocet a soda. Díky za tip ohledně kyseliny citronové. Také se mi osvědčily hadříky e-cloth. Lufu mám a používám a na mytí nádobí jsem s ní spokojená, zvládne, to co běžná houbička. Používám ji ještě v kombinaci s hadříkem a drátěnkou. Na začátku mě překvapilo, jak po namočení nabobtnala. Nakonec jsem ji po stranách ručně sešila, aby měla kompaktnější tvar. Zkoušela jsem ji použít také v koupelně, ale tam se mi neosvědčila. Kromě ekologie ve vztahu k uklízení řeším také obaly (především ty plastové) - tady mám výhodu, že bezobalový obchod máme v dosahu, vše tam ale také nekoupím. A kompostování je další téma - zatím bioodpad distribuuji na venkov, ale hnědá popelnice v blízkosti by potěšila. Mějte se hezky :-) Petra

  OdpovědětVymazat
 12. Dekuji za typy, Veroniko a poprosila bych Vás o názor na prací gel Ulrich. Mám pocit, že jako jediný eko prostředek skutečně pere...

  OdpovědětVymazat
 13. Asi záleží i na typu vody v domácnosti. Ecover u nás vůbec nefunguje, nepere, nečistí, nevoní. Zato Sonett ano.

  OdpovědětVymazat
 14. Sociální obchodování spočívá v otevření trhů pro každého. Na eToro se můžete spojit, obchodvat a sdílet znalosti s miliony obchodníků a investorů. Navíc můžete kopírovat obchodní rozhodnutí obchodníků, kteří odpovídají vaší strategii. Registrujte se nyní a získejte chytřejší obchodní rozhodnutí využitím rozumu našich obchodníků s nejlepšími výsledky.

  Obchod odkudkoli Čas jsou peníze. Obchodujte na počítači, mobilu a tabletu

  Otevřené obchody na eToro: 227,651,647

  OdpovědětVymazat
 15. Ahojte všetci
  Opýtajte sa na váš úver teraz a dostanete rýchle potvrdenie a pevnú sadzbu. Naše úvery sú rýchle a bezpečné a veľmi malé úrokové sadzby.
  E-mail: sd.helen05@gmail.com
  Ďakujeme, že ste nás kontaktovali.

  OdpovědětVymazat
 16. Ahoj, já už si prášek do myčky vyrábím raději sama. Ale některé ty přípravky z tvého článku mě zaujaly, tak je možná v budoucnu také vyzkouším. Dámy, máte nějaký tip na opravdu dobrou myčku? Manžel totiž chce kupovat tuhle. Mně se vlastně taky docela líbí, ale ráda si nechám poradit něco pro porovnání :). Děkuju, Janča.

  OdpovědětVymazat
 17. Mám taky velmi dobrou zkušenost se Sonettem.

  OdpovědětVymazat