čtvrtek 8. února 2018

Lednová čítárna

Ani já se od Nového roku ani trošku neflákám a čtu jako o život. :-)
Jak si můžete z fotek povšimnout, často a ráda prokládám čtení pletením.
Prostě ideální zima. 


Moliéra od Renáty Fučíkové si šetřím a čtu ho po etapách.
Dostala jsem ho od Ježíška, stejně jako vloni Shakespeara. 
Vzdychám nad ilustracemi, obdivuji zase a znovu autorčinu práci a rozhled.
A děkuji za všechno, co dělá. Moc si ji vážím. Hezký rozhovor s ní například ZDE.


Falešná Pařížanka přečtená za pouhých 24hodin. Věděla jsem, že to bude pecka, ale že to zhltnu takhle rychle?! Úžasná knížka, doporučuji všem!! Vůbec to není další stupidní návod, jak se někomu vyrovnat a stát se jakousi nadčasovou esencí rafinované potvory. Naopak! Je to návod k tomu, jak tvořit vlastní život, jak neničit planetu, jak žít udržitelným způsobem a jak udělat z toho, že jste socka hotovou přednost 😂 Zasmála jsem se, zase a znovu se rozčílila nad stavem mentality lidí, kteří kupuji rychlou módu a oblékaji sebe i svoje děti do toxických laciných hadrů, které jsou produktem otrocké práce.. Je tam všechno. Kamila si na nic nehraje, je upřímná a vtipná a proto ji mám už tolik let rada! Fashion revolucionářství zdar a doufám, že bude ve své práci i psaní pokračovat. Její články v Pravém domácím časopisu doslova hltám. 


Zajímavá a osobitá Milfaitka, jako vždy. Tentokrát v trošku jiném pojetí, než předchozí dvě knihy. Nečekejte fotografie ani recepty. S hodně věcmi se ztotožňuji a líbí se mi, jak od srdce píše o tom, ze nad rodinu není a děti se nemají strkat do školek. Za tu upřímnost jsem ochotna ji odpustit i tu občasnou zmatečnost, nelogičnost a podivnost. Navíc ten design knížky je úplně ♥ Seriál Pan Selfridge je můj velmi oblíbený. Když jsem narazila na knihu, bála jsem se, aby to nebylo jen omílání toho, co proběhlo seriálem. Ale vůbec ne! Kniha je neuvěřitelně hluboká sonda do společnosti na začátku 20.století. Dozvíte se v ní úplně všechno, i to, co jste ani nevěděli, že by Vás zajímalo. Pod touhle obálkou se totiž skrývá skutečně kvalitní věděcká práce. Zjistila jsem, jak moc se příhody ze seriálu shodují se skutečností, co mě nejvíc překvapilo ale bylo, že v obchodě na Oxfort Street byly ve dvacátých letech instalovány eskalátory, což třeba v seriálu vůbec neproběhlo.  Kniha je mnohem obsáhlejší, takže pokud Vás zajímá něco víc, určitě si ji přečtěte.. :-)


Povánoční komínek.. :-)))


Konečně!! jsme se po dvou letech dočkali i knihy o vyšívání Steh by steh od Evy Adamcové.
Hrozně se těším na dobu, kdy budu mít čas zasednout s jehlou v ruce a začít.
Asi to nebude hned, ale jednou na to jisto jistě dojde!Strážkyně pramene je příběh mladé dívky z budoucnosti. Z doby, kdy se vedou války o vodu, kdy si nikdo nemůže být jistý svým životem, ani pravdivostí informací, kterými Vás krmí vládnoucí armáda. Z doby, kdy chodí lidí vyhrabávat "poklady" na skládku a poslouchají při tom, jak jim pod nohama vrže plast. Noria je čajová mistryně  a velmi mě bavily její představy o tom, jak asi vypadal sníh, na co mysleli lidé v Temném století, zda věděli, co zde zanechají budoucím generacím a činili tak vědomě nebo ne..? Úžasný příběh, plný dechberoucích popisů o vodě, životě, o nás samotných. O tom, jak raději odvrátíme zrak od páchaného zla, než abychom překonali vlastní strachy a stíny. O budoucnosti, která nás s největší pravděpodobností čeká. Přesto tahle kniha není depresivní, mám z ní naopak hezký pocit. Doporučuji!


Radkin Honzák je pro mě Osobnost s velkým O. Také s velkým nadhledem, selských rozumem a zároveň vtipem. Na tuto jeho knihu jsem se moc těšila a nezklamala mě. Mám z ni plno dojmů, vesměs souhlasím se vším napsaným.. popisuje současnou společnost, vysvětluje nešvary, poukazuje na problémy a vše podává se zvláštní dávkou humoru. Pro mě byla asi nejzajímavější kapitola o dětech a výchově.. Dala mi hodně podnětů k přemýšlení. Pokud nemáte čas číst knihu, mohu doporučit minimálně vyposlechnout rozhovory na iRádiu, popřípadě na youtub s panem Honzákem. A na závěr to nejlepší. 
Něco tak vtipného, sebeironického a zábavného jsem už dloooouho nečetla! Tohle je snad první kniha, u které jsem se smála častěji, než u čtení Špalíčku nejlepších vtipů! :-)) Dokonce jsem ji z velké části předčítala i manželovi.. Když jsem poprvé zahlédla tuhle knihu, minula jsem ji s pohrdlivým odfrknutím a jednoduše vytvořeným soudem, že půjde o další prázdné fráze a stokrát omleté rady samozvaného zenového guru - považte už jen to jméno - Zibura. Můj ukvapený úsudek, že půjde o teď tak moderní literaturu o osobním růstu, stvrdil i Buddha na obálce. Že je oblečený do komunistické uniformy a že knížka má podtitulek jsem si ve své slepé zfamfrnělosti vůbec nevšimla. Ale! Důležité je, že si ke mě nakonec tahle kniha cestu našla a já jsem za to nesmírně vděčná. Není nad to, si čtení literatury o současném politickém dění proložit něčím tak lehkým, odpočinkovým a humorným. Takže vážení, nedělejte ukvapené závěry, jako já a pojďme si vzít z prince Ladika ponaučení.. a neberme se tak vážně! :-) 


12 komentářů:

 1. Falešnou Pařížanku jsem také přečetla jedním dechem. Knížka se mi moc líbila. Trendy oblečení jsem nikdy nekupovala a asi kupovat nebudu. Snažím se vybírat tak, aby mi vydrželo 5 a více let. Moc bych chtěla šít oblečení sobě i dětem, ale moc mi to nejde a nemám tolik času - klasická pracovní doba a pak kolotoč doma. Takže sice nešiji, ale alespoň pletu na děti. Svetr či čepici jsem jim už leta nekoupila. Pro děti nakupuji občas v CaA a HaM a teď jsem si dost oblíbila i Tchibo, ale nakupuji z rozumen - jen to nejnutnější a hlavně tak, aby to po té mojí cácorce mohl nosit ještě ten můj malý zbojník a poté to posílám dál. Ráda bych dětem kupovala věci vyrobené v ČR, ale těch moc není. Když byli malé ráda jsem nakupovala v Ditě Tábor, ale ta vyrábí jen do vel. myslím 128 a to už je nám malé.
  Pro sebe nakupuji - já vlastně skoro nenakupuji, tahám co mám doma a domácí oblečení - když potřebuji, kupuji v Tchibo - jejich oblečení, které nosím na doma mám už 6 let a stále vypadá jako nové, což se o jiných krámech nedá říct. No a ostatní kde se dá - v obchodech s rychlou modou jsem nenakupovala už hodně dlouho. Někdo rád nakupuje v secenhandech, ale na tento styl nákupů já nemám buňky. Prostě já tam ty hezké věci nevidím. Občas něco dostanu, ale toho je málo neb kolem sebe mám ženské, které mají tak o jednu, ale spíš dvě až tří velikosti větší oblečení.
  No a moje malé oblečení teď začíná nosit ta moje malá-velká cácorka.
  Nejsem nakupovací maniak, ale prostě dětem nové oblečení člověk koupit musí - rostou. Mrzí mě, že se po revoluci zlikvidovali všechny české výrobní závodu - nahradila je made in China, Bangladeš atd.
  T.

  OdpovědětVymazat
 2. Veru, moc díky za výběr! Na knihy pro dospělé se mi teď nějak nedostává moc času. Takže je třeba to změnit! :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je určitě potřeba, já si to dala jako závazek na tenhle rok, že si na to prostě čas udělám, kdyby čert na koze jel.. A zatím se mi to daří, ale tak máme teprve únor, že :-D

   Vymazat
 3. Veru super výběr, píšu na seznam!!! Souhlasím s Verčou na ty pro dospělé nezbývá čas..ale do konce roku něco přečtu 😉

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já si to pro letošek dala jako závazek, přečíst toho co nejvíce, tak uvidíme.. Ale ten čas bych potřebovala nějak přifouknout asi nebo co..

   Vymazat
 4. Dobrý den, děkuji za tipy na knížky, určitě nějaké vyzkouším. Ráda se chodím dívat na Váš blog, jste moc šikovná na ruční práce. Hezký den, Markéta

  OdpovědětVymazat
 5. Super tipy na knihy. Ďakujem. Určite si niečo z nich prečítam.

  OdpovědětVymazat
 6. Milá Veru,
  v komínku mám asi polovinu stejných knih! :) Pravda, toho času na čtení bych si také přála více, ale chtěla bych letos zvládnout alespoň 30 knih... uvidíme, zda všechny zvládnu... (nepočítám do toho dětské knihy :D)
  Ráda bych zvládla také tak krásně šít a plést... Falešnou pařížanku čtu zrovna teď a líbí se mi ten pohled na věc... :) Rok 2017 se u nás nesl duchem ekologické udržitelnosti... snažila jsem se přivést celou domácnost na ekologičtější cestu, což se mi, myslím, celkem povedlo... snad o tom také sepíši článek... :D
  Mějte krásné dny, Peťka :)

  OdpovědětVymazat
 7. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 8. Ahojte všetci
  Opýtajte sa na váš úver teraz a dostanete rýchle potvrdenie a pevnú sadzbu. Naše úvery sú rýchle a bezpečné a veľmi malé úrokové sadzby.
  E-mail: sd.helen05@gmail.com
  Ďakujeme, že ste nás kontaktovali.

  OdpovědětVymazat