úterý 19. května 2015

Běh, filosofie a veganství

Říkáte si, co může mít společného běhání, filosofie a veganství? 
Má! 
Má společného jmenovatele. 
A tím je Scott Jurek! 


Pokud znáte fenomenální bestseller Born to run, tedy Zrozeni k běhu,
o tomhle běžci už jste tedy určitě četli. 

Scott Jurek je totiž jedním z hlavních hrdinů v příběhu Christophera McDougalla, který vypráví svůj příběh o běhání, který ho zavedl až do mexických Měděných kaňonů mezi polozapomenutý kmen indiánů Tarahumarů. Tzv. Rarámuri - Běžci jsou prý nejlepšími a nejšťastnějšími běžci na světě. Svoje síly změřili v ultramaratonu právě i se Scottem Jurkem. 
Nejen o tom se dočtete v knize Zrozeni k běha, která mě nesmírně inspirovala v oblasti běhání, ale hlavně v tom, co je lidem přirozené. Obsahuje mimo jiné kapitolu o zdravém obouvání a bosém chození. Rozhodně ji doporučuji všem zájemcům o vlastní zdraví nebo těm, kteří váhají, zda zvolit barefootovou obuv. 


Dovolím si několik vět z knihy Born to run uvést i zde. 

"Nepříjemná pravda č.1: Nejlepší obuv je ta nejhorší
Běžci, kteří obouvají špičkové modely obuvi, mají o 123% vyšší pravděpodobnost úrazu, než běžci v levných botách."

"Náraz působící při běhu na Vaše nohy může dosahovat až dvanáctinásobku tělesné hmotnosti, proto je naivní předpokládat, že centimetr pryže může nějak zmírnit následky dopadu (v mém případě) více než tuny a čtvrt masa a kostí. Vajíčko také můžete přikrýt třeba kuchyňskou chňapkou, ale když do něj pořádně praštíte kladivem, nepřežije to." 

"Lidé totiž instinktivně hledají stabilitu. Když pod nohama cítí měkký povrch, silněji přišlápnou, aby udrželi rovnováhu." 

"Lidé jsou konstruováni tak, aby běhali bosí."

"Oslabení svalstva nohy je nejčastější příčinou zranění a my jsme za posledních pětadvacet let dovolili, aby nám nohy významně zeslábly. Pronace se stala takřka sprostým slovem, a přitom se jedná o přirozený pohyb nohy. Noha by měla mít pronaci." 

"Jakmile zablokujete přirozený pohyb (např. ortopedickou vložkou v botě), ovlivníte nepříznivě i další věci. Prováděli jsme studie a zjistili jsme, že skutečné biomechanické problémy má jen dvě až tři procenta populace. Kdo tedy používá všechny ty ortopedické vymoženosti? Kdykoliv někomu nasadíme jakýkoliv nápravný aparát, vytvoříme nové problémy, protože řešíme potíže, které ve skutečnosti neexistují."

"ŽÁDNÝ KAMENÍK HODNÝ TOHOTO OZNAČENÍ BY NIKDY NEVLOŽIL PODPĚRU POD KLENBU. Podepřete ji a celou strukturu oslabíte. " 

"Obout na nohy boty je totéž jako dát je do sádry." 

"Máte-li nohu v sádře, během šesti týdnů svaly atrofují o čtyřicet až šedesát procent. Cosi podobného se stane s vaším chodidlem, je-li uvězněno v botě... Odvádí-li obuv svou práci, šlachy ztuhnou a svaly se scvrknou." 

"Stovka nejlepších keňských běžců má jedno společné - všichni běhali nejméně do sedmnácti let bosí." 

"Kuří oka, puchýře, kladívkové prsty, ploché nohy, zborcené klenby - tyto případy se nevyskytují v zemích, kde většina lidí chodí bosá." 

"Ten kdo chodí bos, dostává neustálý tok informací o povrchu, po němž se pohybuje, a o své vazbě na něj, zatímco noha v botě pospává uvnitř neměnného prostředí." 


A nyní už k první knize - JEZ A BĚHEJ.
Se Scottem jsem se tedy seznámila už v Born to run, ale jeho autobiografická kniha odhaluje z jeho života mnohem více. A stojí to určitě za to! 

Tato fotografie je z autorova Facebookového profilu.

Pro mě je tento sportovec nesmírnou inspirací. Se svou skromností, střízlivým pohledem, vytrvalostí... V knize je krásně popsán jeho filosofický přístup k životu, ale hlavně k běhu.
Na stránkách rukopisu se můžete podívat doslova do jeho hlavy a myšlenek, prozradí, na co přesně myslí při běhu ultramaratonu.
A hlavně se v knize podělil o několik skvělých veganských receptů, včetně toho, proč na veganství přešel. Co ho k tomu vedlo a zda měl o sobě někdy pochyby - to vše si rozhodně přečtěte. 
Pro mě je tenhle muž opravdovým vzorem! 

4 komentáře:

 1. Jinak "Zde prosím zanechte svou stopu" ve spojení s tímto článkem je milé :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já jsem sice neběžec (zatím), ale snad se k tomu jednou dopracuji :-D Ale tyhle knihy mě opravdu hodně oslovily, není to jen o běhání, to je vlastně trochu druhotné téma. Je to spíš o životní cestě, trochu cestopisné, trochu poučné a v Jez a běhej navíc hodně skvělých receptů..
   Ano, to si celkem sedlo s tou stopou, že :-D

   Vymazat
 2. Do you need free YouTube Views?
  Did you know you can get them ON AUTOPILOT AND ABSOLUTELY FOR FREE by registering on Add Me Fast?

  OdpovědětVymazat