sobota 20. května 2017

Mít moře na dvoře

Dobrá zpráva pro všechny milovníky tepla je, že jsme se z Arktidy přesunuli do mírnějšího pásma! 
A rovnou do oceánů, moří a slaných vod. 

Máme teď moře na dvoře, ve vaně, v obýváku, prostě všude! 
A velmi nás to baví. 
Mikešova nejoblíbenější ryba je Kladivoun. 
Já si zamilovala Kapusťnáka, Lotka Žraloka obrovského (asi pro ty puntíky).
Všechna zvířátka hledáme v knihách nebo na kartách od Juchuuu (děkujeme!).

Napouštíme nádrž venku (jako u Arktidy) a solíme ji.
Ve vaně máme chaluhy, sasanky i hvězdice.
Potápěčské brýle a šnorchl pro potápění se žraloky je samozřejmostí!
Jenom pozor na kosatku!!! :-))

Kvalitní čtivo zajištěno.
Nejvíce mě uchvátily Hlubokomorské rozprávky.
Kniha roku 2013 a nevyšla v češtině! Ostudné, vážně! 
Přitom takový klenot! No posuďte sami podle malé ukázky níže.
Je fakt, že ta slovenština tomu dodává poetičtější rozměr, ale přeci jen...

"Představ si moře. Zavři na chvilečku oči a zkus to... Představ si hodně vody, hodně slané vody, vlny narážející na útesy, pěnu usazenou mezi kameny na pobřeží, písek mezi prsty a chaluhy zapletené do vlasů. Představ si, jak hučí během bouřky, jak šumí, když voda stoupá přílivem a jak se na břehu převaluje písek za odlivu. Nad hladinou se vznášejí racci, albatrosy a létající ryby, hladinu rozřezávají ploutve kosatek a žraloků. Představ si všechny ty lodě, které brázdí moře a oceány, výletní lodě, letadlové lodě, remorkéry, křižníky i ledoborce lámající vlastní vahou ledové kry severních moří. Dřevěné galeony, třístěžňové plachetnice, rychlé vikingské lodě........ Představ si vodní svět pod mořskou hladinou. Jako v hrnci plném dobře posolené planktonové polévky tam plavou ryby, chobotnice, medúzy, mořské panny,korýši, šneci, obrovští savci, ponorky a jeden či dva batyskafy."


Zatímco já čtu Hlubokomořské pohádky, Mikeš poslouchá a podniká u toho výpravu na mořské písčité dno. :-) Sledujeme úžasná videa na youtube. 

O malém tučňáčkovi a další příběhy je kniha, která mi hned připomněla Medovníčka, díky stejné ilustrátorce Zdeňce Študlarové. Pohádky milé, nenáročné, přespříliš nenadchnou, ani neurazí. Taková klasika. 


Nádherná Varvara. Smutná, ale krásná ♥ 
Polární pohádka. Velká písmena, dětské ilustrace. 
Moc si od ní neslibuji, ale uvidíme. Dodám recenzi hned co ji přečteme. 


Moře a oceány, známá knížečka vhodná na procvičení postřehu. 
Mystický Petr Nikl a jeho Rybaba (KLIK).
A strašně se těším až se vrhneme na Podivuhodné příběhy sedmi moří, protože vypadají velmi slibně! Graviton je překrásně zpracovaná interaktivní kniha, která bude bavit samostatně čtoucí děti i dospělé. Zabaví se ale jistě i menší čtenáři, minimálně prohlížením obrázků, které jsou vážně povedené nebo zkoumáním všech doplňků, listů, map a dopisů, které kniha obsahuje. Krásná kniha Život v  mořích a oceánech pro děti! 
Ilustrace jsou doslova obrovské, i když místy mi přijdou takové zkreslené, ne úplně reálné. 
Množství informací tak akorát vstřebatelné pro dítě. 
Mohu vřele doporučit každému malému oceánologovi :-) Kniha Oceán se už nedá sehnat. 
Je to velmi obsáhlá encyklopedie, která je určená dospělým, i když samozřejmě i děti si v ní mohou přijít na své. Ale množství informací je tak obsáhlé, že by s jejím kompletním prostudováním měl co dělat i dospělý. 


8 komentářů:

 1. Veroniko, vy jste úžasná, moc krásné! Jste mou velikou studnicí inspirace :-) Hlavně na ty knihy, bomba! Děkuji Vám moc! Mohu se zeptat figurky zvířátek jsou schleich? Děkuji a budu se těšit na další a další inspiraci. Jana

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jani, díky, vážím si toho ;-)
   Zvířátka jsou mix všech možných značek a výrobců. Je tam i Schleich, také Collecta, Safari, Animal Planet...

   Vymazat
 2. Dobry den Veroniko. Dekuji za uzasnou inspiraci krasnych knih. Jsem ve vode jako doma, tak snad jednou bude syn na chvili utikat od traktoru a masinek take k vodnimu zivotu. :-D
  Mam tez moc rada kapustnaky, manzel me na ne vzal do zoo v Norimberku, uzasny zazitek, doporucuji vylet. ;-) Preji krasny den. Milena K.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju za tip! A určitě se dočkáte nebojte, i já se dočkala :-D Sice mašinka je prostě nedotknutelná, ale už se mi daří ho utáhnout i na jiné aktivity.

   Vymazat
 3. Koukam, ze jste presli z Dupla na normalni Lego. Jak se stavi? neni na nej Mikulas jeste maly?
  Jana

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To byla náhoda, hrál si s legem u babičky, která měla sadu ještě po nás a pak začal dostávat další a další sady, protože se mu to strašně líbilo. Řekla bych, že je na to ještě malý, ale staví se mu to dobře a docela dobře mu jde i prostorové vidění v plánech. Ale bez naší pomoci by to ještě nezvládl. Ale pro volné hraní a stavění z vlastní fantazie už určitě, to si vyhraje hodně. Duplo teď leží ladem.

   Vymazat
 4. Do you need free Google+ Circles?
  Did you know that you can get them AUTOMATICALLY AND TOTALLY FOR FREE by using Like 4 Like?

  OdpovědětVymazat
 5. Dobrý den, pátrám po knížce o bílých rybách. Jedna z dcer (v prosinci jí budou 3 roky) si ji přeje od Ježíška, tak mu pomáhám hledat inspiraci :) Zatím asi vítězí Varvara, ale není to moc smutné? Nebo nenapadá Vás něco? Děkuji

  OdpovědětVymazat